W piątek, 25 maja 2012 r, godz. 19.00; zapraszamy do SYNAGOGI w Ostrowie  Wielkopolskim 

wystąpi
KAMERALNY ZESPÓŁ WOKALNY IL CANTO

Jest to grupa pięciu (lub sześciu) śpiewaków- solistów, wykonująca muzykę wokalną różnych epok. Repertuar Zespołu jest bardzo bogaty: od chorału gregoriańskiego przez wielkie formy wokalne i wokalno – instrumentalne epoki baroku do muzyki współczesnej i popularnej muzyki XX-go wieku. Il Canto z powodzeniem zastępuje kilkudziesięcioosobowy chór, a w ciągu 20 lat stworzył niepowtarzalny styl i brzmienie. Swoje umiejętności kształcił m. in. na kursach mistrzowskich, prowadzonych przez słynną angielską grupę „The King’s Singers”. Potwierdzeniem wysokiego poziomu „Il Canto” są liczne nagrody na międzynarodowych konkursach chóralnych w Finlandii i we Włoszech, w tym Grand Prix w Gorizii. Za płytę Psalmów M. Gomółki, wraz z „Ars Nova”, otrzymał nagrodę „Fryderyk ’96”. Nominację do tej nagrody otrzymała też płyta „Msze staropolskie”. Poza tym „Il Canto” nagrał jeszcze sześć płyt CD, w tym płytę kolędową, uchodząca dziś za klasykę gatunku oraz płytę rozrywkową. Dokonał też licznych nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia, występował w wielu programach telewizyjnych jak np.w inscenizacji komedii madrygałowej „La pazzia senile” A. Banchieri’ego, w programach edukacyjnych W. Malickiego i „Sekretach Polihymnii” J.Waldorffa. Z dużym powodzeniem występuje na koncertach i festiwalach w kraju i za granicą m. in. Schleswig – Holstein Musik Festival, Wratislavia Cantans, Dni Muzyki Polskiej w Lincoln Center w Nowym Jorku, Festiwalach Muzyki Dawnej: w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Bydgoszczy, Starym Sączu, Żywcu, Radomiu, Elblagu. Wielkie uznanie publiczności i krytyki zyskał Zespół na koncertach w Waszyngtonie w styczniu 2002 roku.
O „Il Canto” mówili:
” … to najlepszy polski zespół wokalny w składzie mieszanym” (Redakcja Muzyki Dawnej PR)    ” Zespół „Il Canto” podniósł poziom i rangę naszego konkursu” ( Kierownictwo Konkursu Chóralnego w Gorizii)
… i pisali:
” … nie tylko popis wirtuozerii wokalnej, ale także pokaz poprawności stylu, prezentacja dobrego smaku, dowód doskonałej znajomości muzyki dawnej i absolutnej perfekcji interpretatorskiej.” ( Nowy Świat- Warszawa)   ” … Il Canto brzmi jak doskonale zestrojony kwintet smyczkowy.” (Gazeta Lubuska – Zielona Góra)
„[…] imponowało nie tylko indywidualne mistrzostwo muzyków, ale przede wszystkim jednolita barwa głosów. Intonacja i precyzja były niezawodne, dykcja doskonała, zrozumienie stylu wzorowe, opanowanie dynamiki znakomite.” „[…] dwa koncerty „IL CANTO” utwierdziły w przekonaniu, że nagrody zdobyte na międzynarodowych festiwalach były w pełni zasłużone, a uznanie krytyków europejskich więcej niż uzasadnione”. ( Przegląd Polski- Nowy Jork) „Zespół 6-ciu śpiewaków zaprezentował doskonałość w wykonywaniu muzyki dawnej, które cechuje prostota, czystość i podniosłość. Grupa ta osiągnęła jednolitość brzmienia tak przekonującą, że wydawało się, jakby to jedna osoba śpiewała sześcioma głosami, a raczej sześć osób śpiewało jednym głosem. Głosy stapiały się ze sobą tak, że trudno było rozróżnić, kto śpiewa jaką partię.” ( Performing Arts. Washington Post. 14.01.2002)