Ostrów Wielkopolski – Gołuchów

„Chanterelle Festival” istnieje nieprzerwanie od 1993 roku, poświęcając zmaganiom z materią muzyczną rokrocznie najmniej cztery dni, zawsze w połowie czerwca.

Tradycją Chanterelle jest inauguracja we wnętrzach Konkatedry w Ostrowie Wielkopolskim – pozostałe dni festiwalu mają miejsce w niezwykłej scenerii „najpiękniejszego z zamków nad Loarą” – Zamku Książąt Czartoryskich i parku arboretum Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Początkowo poświęcony muzyce dawnej – obserwując odbiór i oczekiwania melomanów – w 1995 roku festiwal poszerzył formułę; od renesansu do współczesności, dając możliwość dogłębniejszej edukacji muzycznej, poświęcając dużo uwagi muzyce kameralnej.

Zasadą jest „zawsze w mistrzowskim wykonaniu”. Nie jest to tylko festiwal muzyczny we współczesnym znaczeniu. Jego charakter to umiłowanie muzyki, zgodne obcowanie sztuki i natury – to klub ludzi o większej wrażliwości, stąd od 2001 roku funkcjonuje nazwa Spotkania Muzyki „Chanterelle Festival”, bo wzajemne spotkania – muzyki z ludźmi, ludzi z muzyką i sobą nawzajem są istotą tego festiwalu.

Od 2000 roku jako „Nieustający Chanterelle”, włącza organizowane przez nas koncerty: jesienny „Salon Muzyczny” i zimowy cykl „W taki piękny zimowy wieczór” a od 2005 wiosenne spotkania Oblicza Kultur – uwzględniając sugestie melomanów: Chanterelle trwa cały rok.

Celem Festiwalu jest prezentacja szerokiego spektrum muzyki kameralnej w formie edukacji dostosowanej dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Koncerty wzbogacane są esejami, wykładami i panelami nt historii muzyki, historii sztuki, kultury innych narodów, historii Polski, Europy, naszego regionu,

Priorytetem jest: wzbudzić w słuchaczach POTRZEBĘ OBCOWANIA Z MUZYKĄ poprzez budowanie wrażliwości wartością i pięknem kultury śródziemnomorskiej, poprzez poznanie arcydzieł muzyki klasycznej – klasyki współczesnej, poprzez poznawanie korzeni tej muzyki,  poprzez kontakt z wielkimi osobowościami artystycznymi. Charyzmatyczny artysta – najlepsza muzyka w najlepszym wykonaniu zawsze zdobędzie melomanów.

Cechą charakterystyczną jest niepowtarzalna atmosfera spotkań; z muzyką, przyrodą i architekturą w tle, łączenie dawnych tradycji muzycznych ze współczesnością – przeszłości z przyszłością, muzyki z teatrem oraz ciągłe poszukiwania muzyki jeszcze nie znanej, nowych – zaskakujących talentem i nowatorstwem osobowości i swojego właściwego miejsca na kulturalnej mapie świata.

Walorem są miejsca koncertów – Zamek Książąt Czartoryskich w Gołuchowie – Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, w którym goszczą czerwcowe spotkania z muzyką kameralną, Konkatedra w Ostrowie Wielkopolskim, w której tradycyjnie od pierwszej edycji inaugurujemy każdą kolejną edycję Chanterelle, od 2012 roku również piękna Synagoga w stylu mauretańskim w Ostrowie Wielkopolskim, w której będziemy kontynuować międzykulturowy dialog, oraz urokliwy Pałacyk Lipskich w Lewkowie, w którym prowadzimy cykl wiosennych koncertów dla dzieci.

Chanterelle Festival do tej pory to: 171 koncertów, w tym: 43 – tylko dla dzieci, ok. 1700 wykonawców i kilka tysięcy odbiorców.